Hodowla Wichrowy Rozłóg

Polski Owczarek Podhalański FCI

Wichrowy Rozłóg to miejsce, w którym owczarki podhalańskie zgodnie ze swoją naturą pracują w swojej tradycyjnej roli stróżów stada. Zwierzęta, które oddaliśmy im pod opiekę i których jesteśmy miłośnikami oraz hodowcami to alpaki rasy huacaya. (Mieszkają z nami także koty oraz mastif hiszpański - obecnie na zasłużonej emeryturze).

Alpaki są piękne i inteligentne jednak w przypadku spotkania z drapieżnikiem pozostają całkowicie bezbronne. Właśnie dlatego nie wyobrażamy sobie naszej hodowli bez pasterskich psów stróżujących. Owczarków podhalańskich nigdy nie używamy do zaganiania lub manewrowania stadem. Ich silnie związana z tradycją rasy praca polega na nieustannym zapewnianiu bezpieczeństwa naszym zwierzętom.

Owczarki podhalańskie zostały stworzone właśnie do takich celów, dlatego doskonale wywiązują się z tego zadania. Niezależnie od pogody są bardzo czujne. Potrafią błyskawicznie przeciwstawić się zagrożeniu, którym w naszej okolicy są wygłodniałe,zdziczałe psy oraz lisy. (Pojawił się też wilk - prawdopodobnie młody -  ale jak na razie to ogromna rzadkość. Nie atakował stada i poprzestał na przyglądaniu się). W naszych warunkach zdecydowanie najgroźniejsze są bezpańskie psy. W stosunku do tych śmiertelnie niebezpiecznych dla zwierząt gospodarskich myśliwych owczarki są bardzo cięte, agresywne i brutalne. Jednocześnie charakteryzują się wyjątkowo przyjaznym stosunkiem do zwierząt powierzonych ich opiece oraz ludzi z którymi się wychowały. Potrafią też bardzo szybko odszukać zagubione zwierzę gospodarskie, innego psa lub dziecko. W naszej hodowli propagujemy tą wspaniałą i niestety ginącą rasę w rozsądny sposób. Oznacza to, że staramy się jak najbardziej rzetelnie o niej informować. Owczarki podhalańskie są bowiem wspaniałymi psami tylko w odpowiednich rękach. Jeżeli trafią do osoby bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz predyspozycji psychicznych okazują się trudne do opanowania i sprawiają mnóstwo problemów. Dlatego niezwykle poważnie traktujemy naszą misję edukacyjną. Przekazujemy możliwie jak najwięcej informacji i praktycznych wskazówek na temat tej rasy.

Zarówno w prowadzeniu jak i pielęgnacji propagujemy naturalne metody oparte na sile charakteru oraz zdrowym rozsądku. Owczarek podhalański to wspaniały, wierny i oddany przyjaciel. Jest doskonale przystosowany do samodzielnej pracy w naszych rodzimych warunkach klimatycznych. Jednak aby zasłużyć na jego przyjaźń i bezgraniczne oddanie oraz w pełni wykorzystać jego potencjał jako psa użytkowego trzeba się najpierw sporo nauczyć. Zdecydowanie warto. Ta nauka na pewno zaprocentuje i pozwoli przez kilkanaście lat cieszyć się towarzystwem wspaniałego przyjaciela - Polskiego Owczarka Podhalańskiego.

Alpaki Huacaya SHAiL

Alpaki rasy Huacaya są przemiłymi zwierzętami z rodziny wielbłądowatych. Ich włókno posiada szereg niezwykłych właściwości. Z włókna naszych alpak produkujemy wspaniałej jakości kołdry. Jednak przede wszystkim hodowla tych zwierząt dostarcza nam wiele satysfakcji i radości. Nasze alpaki cieszą się pastwiskami przez cały rok.  Tak samo jak my cieszymy się nimi.